NCAA Division One Baseball Regionals: Day Two Results

Corvallis Regional

Winner’s Bracket:

(2)   #1 Oregon State  vs.    #3 UC-Irvine   (14)

Loser’s Bracket:

(2)   #2 UNLV vs. #4  North Dakota State (1)

Sunday:

#1 Oregon St. vs.   #2 UNLV

Championship

#3 UC-Irvine vs. Oregon St./ UNLV Winner

(Second Game if UC-Irvine loses game 1)

Stillwater Regional:

Winner’s Bracket:

(13)  #1 Oklahoma St. vs. #3 Cal-St. Fullerton (7)

Loser’s Bracket:

(8) #2 Nebraska vs. #4 Binghamton (6)

Sunday:

#2 Nebraska vs. #3 Cal-St. Fullerton

Championship:

#1 Oklahoma State vs.  Nebraska/ Cal-St. Fullerton Winner

(Second game if Oklahoma State loses)

Houston Regional:

Winner’s Bracket:

(2) #1 Rice vs. #2 Texas  (3)

Loser’s Bracket:

(7) #3 Texas A&M vs. #4 George Mason (3)

Sunday:

#1 Rice vs. #3 Texas A&M

Championship:

#2 Texas vs. Texas A&M/ Rice Winner

(2nd game if Texas loses)

Baton Rouge Regional

Winner’s Bracket:

(5) #1 LSU vs. #2 Houston (1)

Loser’s Bracket:

(1) #3 Bryant vs. #4 SE Louisiana  (2)

Sunday:

#2 Houston vs. #2 SE Louisiana

Championship:

#1 LSU vs. Houston/SE Louisana Winner

(2nd game if LSU loses)

Tallahassee Regional

Winner’s Bracket:

(5) #4 Georgia Southern vs. #3 Kennesaw State (13)

Loser’s Bracket:

(5) #1 Florida State vs. #2 Alabama (6)

Sunday:

#2 Alabama vs. #4 Georgia Southern

Championship:

#3 Kennesaw State vs. Alabama/ Georgia Southern Winner

(2nd game if Kennesaw State loses)

Louisville Regional

Winner’s Bracket:

(6) #1 Louisville vs. #3 Kansas (3)

Loser’s Bracket:

(4) #2 Kentucky vs. #4 Kent State (2)

Sunday:

#2 Kentucky vs. #3 Kansas

Championship:

#1 Louisville vs. Kentucky/ Kansas Winner

(2nd game if Louisville loses)

Nashville Regional

Winner’s Bracket:

(7) #1 Vanderbilt vs. #2 Oregon (2)

Loser’s Bracket:

(4) #3 Clemson vs. #4 Xavier (6)

Sunday:

#2 Oregon vs. #4 Xavier

Championship:

#1 Vanderbilt vs. Xavier/ Oregon Winner

(2nd game if Vanderbilt loses)

Bloomington Regional

Winner’s Bracket:

(4) #1 Indiana vs. #3 Stanford (2)

Loser’s Bracket:

(2) #2 Indiana State vs. #4 Youngstown State (2)

Sunday:

#3 Stanford vs. #4 Youngstown State

Championship:

#1 Indiana vs. Stanford/ Youngstown St. Winner

(2nd game if Indiana loses)

Gainesville Regional

Winner’s Bracket:

(6) #4 College of Charleston vs. #2 Long Beach State (3)

Loser’s Bracket:

(2) #1 Florida vs. #3 North Carolina (5)

Sunday:

#3 North Carolina vs. #2 Long Beach St.

Championship:

#4 College of Charleston vs. North Carolina/ Long Beach St. Winner

(2nd game if College of Charleston loses)

Miami Regional

Winner’s Bracket:

(0) #1 Miami vs. #2 Texas Tech (3)

Loser’s Bracket:

(5) #3 Columbia vs. #4 Bethune-Cookman (6)

Sunday:

#1 Miami vs. #4 Bethune-Cookman

Championship:

#2 Texas Tech vs. Miami/ Bethune-Cookman Winner

(2nd game if Texas Tech loses)

San Luis Obispo Regional

Winner’s Bracket:

(1) #1 Cal Poly vs #3 Pepperdine (2)

Loser’s Bracket:

(4) #2 Arizona St. vs. #4 Sacramento State (5)

Sunday:

#1 Cal Poly vs. #4 Sacramento St.

Championship:

#3 Pepperdine vs. Sacramento State/ Cal Poly Winner

(2nd game if Pepperdine loses)

Fort Worth Regional

Winner’s Bracket:

(3) #1 Texas Christian vs. #3 Sam Houston State (2)

Loser’s Bracket:

(8) #2 Dallas Baptist vs. #4 Siena (9)

Sunday:

#3 Sam Houston St. vs. #4 Siena

Championship:

#1 Texas Christian vs. Siena/ Sam Houston State Winner

(2nd game if Texas Christian loses)

Lafayette Regional

Winner’s Bracket:

(3) #2 Mississippi State vs. #4 Jackson State (1)

Loser’s Bracket:

(9) #1 Louisiana Lafayette vs. #3 San Diego State (2)

Sunday:

#1 Louisiana Lafayette vs. #4 Jackson St.

Championship:

#2 Mississippi State vs. Louisiana Lafayette/ Jackson St. Winner

(2nd game if Mississippi State loses)

Biloxi Regional

Winner’s Bracket:

(2) #1 Mississippi vs. #2 Washington (1)

Loser’s Bracket:

(4) #3 Georgia Tech vs. #4 Jacksonville State (2)

Monday:

Washington vs. Georgia Tech

Championship:

Mississippi vs. Washington/ Georgia Tech Winner

(2nd game if necessary)

Columbia Regional

Winner’s Bracket:

(3) #1 South Carolina vs. #2 Maryland (4)

Loser’s Bracket:

(1) #3 Old Dominion vs. #4 Campbell  (4)

Sunday:

#1 South Carolina vs. #4 Campbell

Championship:

#2 Maryland vs. South Carolina/ Campbell Winner

(2nd Game if Maryland loses)

Charlottesville Regional

Winner’s Bracket:

(3) #1 Virginia vs. #2 Arkansas (0)

Loser’s Bracket:

(2) #3 Liberty vs. #4 Bucknell (2)

Sunday:

#2 Arkansas vs. #4 Bucknell

Championship:

#1 Virginia vs. Arkansas/ Bucknell Winner

(2nd game if Virginia loses)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s